Prečo má človek potrebu ubližovať?

Autor: Lucia Kipikašová | 14.1.2012 o 12:42 | (upravené 14.1.2012 o 13:20) Karma článku: 5,58 | Prečítané:  1409x

Život je naozaj ťažká cesta, ktorou sa treba niekedy boriť cez mnohé, pre nás nepochopiteľné, úskalia, skúšky a utrpenia. Nie je to prechádzka rajom a ružová záhrada už vôbec nie. Aj keď sa ľudia mnohokrát odvolávajú na to, že ako si život zariadiš, tak ho máš, nemôžem s nimi na 100% súhlasiť. Pretože, aj keď sa my snažíme o pokoj, niekto iný zasieva okolo nás zlo, nenávisť, opovrhnutie, pýchu... Byť uprostred diania znamená byť účastným na situácii, ktorá sa ma dotýka. Mám na mysli hádky, spory, zvady, nadávky, hrešenia a mnohé iné formy psychického vydierania. Často sa to stáva v rodinách, kde nie je niečo (alebo niekto) v poriadku, kde je nevyriešný problém člena rodiny, ktorý si všetku zlosť vybíja na svoje deti a manželku/či manžela, a kde nie je ochota "uzdraviť sa", lebo je to ponižujúce, pokoru vyžadujúce, sebazaprenia a odhodlania nevyhnutné. Spory sú do istej hranice prospešné, najmä vtedy, ak dokážu posunúť vzťah ďalej. Ale časté, urážajúce, ponižujúce, emocionálne (ba dokonca aj fyzické) zranenia, sú cestou k vlastnému pádu. Keď človek ubližuje druhým, ubližuje aj sám sebe. Niekedy je to až nemožné, ustať toľko urážok a kadejakých ohavných slov...

Ale, prečo je to tak? Prečo ľudia ubližujú? A najmä vtedy, ak ich nezranili ľudia, ktorí za to všetko nemôžu? Ale jedno viem, za všetkou nervozitou, hrubosťou, agresiou, stojí nevyrovnaný a nevyriešený vnútorný stav agresora. Ak má človek vo svojom vnútri "pokoj", len ťažko bude niekomu nadávať, nenávidieť, hromžiť, urážať, karhať... A ak sa aj takémuto "pacientovi" núka liečba, či už duchovná, alebo aj telesná, väčšinou ju odmietne a obráti sa na ostatných s vraživým pohľadom, že: "Chorí ste tu vy, nie ja..." Lekára nepotrebujú však zdraví, ale chorí.

Alkohol, nedostatok dôvery, nevera, finančné problémy - ak sa to všetko dá dohromady, vznikne jedna obrovská továreň na ubližovanie (pozn. továreň rozumej človek). Najčastejším dôvodom agresie je práve alkohol. Zraňujúci zabijak zabíjajúci zraňujúceho a zraňujúcich. Obrovská neslať! Hnus! Nehovorím, že je to v každom prípade zlá "vec", ale každá vec, ktorú v živote umiestnime na nesprávne miesto je "hnusná" a privádza nás väčšinou do záhuby, depresie, odcudzenia, nenávisti... A kto trpí najviac? Väčšinou, a skoro vždy, sú to deti a manželka. A čo im zostáva v takýchto prípadoch, kedy už nevedia, ako ďalej? Možnosti: odídu, prispôbia sa prostrediu, podajú sa na obraz "agresora", zídu z "cesty". No sú tu aj iné možnosti: centrá pomoci, blízki príbuzní, "polícia", cirkevné inštitúcie. Je len na každom jednotlivcovi, ako sa s danou "nepriaznivou" situáciou vyrovná a kto bude pri nemu v takýchto chvíľach stáť.

A naším poslaním je byť jeden druhému pomocníkom. Neváhať ani na chvíľu, ak vieme, čo sa deje s človekom, na ktorom  nám záleží a ktorý takéto okamihy a situáciu v rodine prežíva... lebo niekedy môžeme aj my "zachrániť" život.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Marek Vagovič: Fico sa potrebuje udržať, aby sa kauzy nevyšetrili

Niektorí novinári berú Ficove výroky o prostitútkach príliš osobne, tvrdí novinár Marek Vagovič.

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Žiaden záujemca neponúka cenu, ktorá by uspokojila U. S. Steel. Predaj neuzavreli.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?