Prečo má človek potrebu ubližovať?

Autor: Lucia Kipikašová | 14.1.2012 o 12:42 | (upravené 14.1.2012 o 13:20) Karma článku: 5,58 | Prečítané:  1635x

Život je naozaj ťažká cesta, ktorou sa treba niekedy boriť cez mnohé, pre nás nepochopiteľné, úskalia, skúšky a utrpenia. Nie je to prechádzka rajom a ružová záhrada už vôbec nie. Aj keď sa ľudia mnohokrát odvolávajú na to, že ako si život zariadiš, tak ho máš, nemôžem s nimi na 100% súhlasiť. Pretože, aj keď sa my snažíme o pokoj, niekto iný zasieva okolo nás zlo, nenávisť, opovrhnutie, pýchu... Byť uprostred diania znamená byť účastným na situácii, ktorá sa ma dotýka. Mám na mysli hádky, spory, zvady, nadávky, hrešenia a mnohé iné formy psychického vydierania. Často sa to stáva v rodinách, kde nie je niečo (alebo niekto) v poriadku, kde je nevyriešný problém člena rodiny, ktorý si všetku zlosť vybíja na svoje deti a manželku/či manžela, a kde nie je ochota "uzdraviť sa", lebo je to ponižujúce, pokoru vyžadujúce, sebazaprenia a odhodlania nevyhnutné. Spory sú do istej hranice prospešné, najmä vtedy, ak dokážu posunúť vzťah ďalej. Ale časté, urážajúce, ponižujúce, emocionálne (ba dokonca aj fyzické) zranenia, sú cestou k vlastnému pádu. Keď človek ubližuje druhým, ubližuje aj sám sebe. Niekedy je to až nemožné, ustať toľko urážok a kadejakých ohavných slov...

Ale, prečo je to tak? Prečo ľudia ubližujú? A najmä vtedy, ak ich nezranili ľudia, ktorí za to všetko nemôžu? Ale jedno viem, za všetkou nervozitou, hrubosťou, agresiou, stojí nevyrovnaný a nevyriešený vnútorný stav agresora. Ak má človek vo svojom vnútri "pokoj", len ťažko bude niekomu nadávať, nenávidieť, hromžiť, urážať, karhať... A ak sa aj takémuto "pacientovi" núka liečba, či už duchovná, alebo aj telesná, väčšinou ju odmietne a obráti sa na ostatných s vraživým pohľadom, že: "Chorí ste tu vy, nie ja..." Lekára nepotrebujú však zdraví, ale chorí.

Alkohol, nedostatok dôvery, nevera, finančné problémy - ak sa to všetko dá dohromady, vznikne jedna obrovská továreň na ubližovanie (pozn. továreň rozumej človek). Najčastejším dôvodom agresie je práve alkohol. Zraňujúci zabijak zabíjajúci zraňujúceho a zraňujúcich. Obrovská neslať! Hnus! Nehovorím, že je to v každom prípade zlá "vec", ale každá vec, ktorú v živote umiestnime na nesprávne miesto je "hnusná" a privádza nás väčšinou do záhuby, depresie, odcudzenia, nenávisti... A kto trpí najviac? Väčšinou, a skoro vždy, sú to deti a manželka. A čo im zostáva v takýchto prípadoch, kedy už nevedia, ako ďalej? Možnosti: odídu, prispôbia sa prostrediu, podajú sa na obraz "agresora", zídu z "cesty". No sú tu aj iné možnosti: centrá pomoci, blízki príbuzní, "polícia", cirkevné inštitúcie. Je len na každom jednotlivcovi, ako sa s danou "nepriaznivou" situáciou vyrovná a kto bude pri nemu v takýchto chvíľach stáť.

A naším poslaním je byť jeden druhému pomocníkom. Neváhať ani na chvíľu, ak vieme, čo sa deje s človekom, na ktorom  nám záleží a ktorý takéto okamihy a situáciu v rodine prežíva... lebo niekedy môžeme aj my "zachrániť" život.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?